At rejse er at leve...

Vi har udsyn til verden.
Vores to lejrture går til Berlin i efteråret og til Sydfrankrig i foråret.

Lejrskole i Sydfrankrig

På Skanderup Efterskole tager vi på lejrskole i Sydfrankrig. Nærmere bestemt har vi base på en dejlig campingplads i det sydlige Ardèche med swimmingpool, tennisbaner, og fodboldbane – og ikke mindst fine nye mobilehommes. 

Vi synes at en lejrskole skal tilgodese alle vores elever. Derfor er det Sydfranske landskab ideelt for os. Det giver os mulighed for at være vilde på de franske bjergfloder, køre mountainbike i Ardèche bjergene eller hopper i en iskold smeltevandsflod på en grænseflyttende canyoningtur. Samtidig rummer området masser af storslåede naturoplevelser, som kan opleves på vandreture langs bjergfloderne og igennem gamle franske landsbyer. Alle vores adventureaktiviteter laves i samarbejde med uddannede lokalkendte guider.

Tør du ta' springet?

Kontakt Skanderup Efterskole

Vil du vide mere om Skanderup Efterskole så tag  kontakt på


eller mail

Du kan ikke melde dig ind på skolen før du har været på besøg. Så start med at booke et besøg på skolen.

BOOK ET BESØG